Governor Ricketts Announces Appointments to Boards and Commissions

Media contacts:

Justin Pinkerman, 402-471-1967

Alex Reuss, 402-471-1970

Press release :

Governor Ricketts Announces Appointments to Boards and Commissions

LINCOLN– Today, Governor Pete Ricketts announced recent appointments he has made to fill Nebraska’s boards and commissions.

The following appointees are unpaid and not subject to legislative confirmation:

Abstract Review Committee

Janice E. German, Chadron

Advisory Committee on Aging

Kimberly J. Baumann, Pierce

Sharon L. Busch, Lincoln

Colleen F. Claassen, Lincoln

Frank A. Herzog, Omaha

Philip P. Lyons, McCook

Council of Barber Examiners

Joseph Scoville, Omaha

Big Blue River Compact Administration

Larry K. Moore, Ulysses

Nebraska Commission for the Blind and Visually Impaired

Cheryl LivingstonLincoln

Linda Mentink, Columbus

Brain Injury Surveillance Committee

Tiffany Jo Armstrong, Gretna

Dale Johannes, Lincoln

Peggy A. Reisher, Lincoln

Transportation Advisory Committee

Greg Anglim, La Vista

Kenny Estee, Omaha

Gordon HardleLincoln

Matthew Murphy, Omaha

Scott VyskocilLincoln

Review Board for Superintendents of County Highways and City Streets

Kent H. Anderson, Paxton

David A. Goedeken, Elkhorn

Nebraska Dairy Development Council

Heath Snodgrass, Orchard

Nebraska Council on Developmental Disabilities

Caitlin A. Donaldson, Norfolk

Jason Gieschen, Ogallala

Shauna Graham, Downtown

Stephen Morton, Norfolk

Early Childhood Education Council Endowment Fund

Tanya Rochelle Santos, Omaha

Council of Engineers and Architects

Janice (Jan) L. Bostelman, PE PMP, Brainard

Enhanced Wireless 911 Advisory Committee

Benjamin U. Backus, Gering

Timothy J. Higgins, Kearney

Shelly J. Holzerland, Fremont

Steven D. Reeves, North Platte

Brian D. Thompson, Waverly

Nebraska Equal Opportunity Commission

Lynn BrennanLincoln

Tyeisha Kosmicki, Omaha

Geographic Information System Council

Eric Herbert, Forth Calhoun

Charles Wingert, Sterling

Nebraska Board of Geologists

Douglas Hallum, Maxwell

Governor’s Council to Keep Nebraska Beautiful

Michael Basset, Omaha

Matt Boerkircher, Aurora

Daryl A. Cisney, Ogallala

Daryl A. Cisney, Ogallala

Matthew Roger Gutzmann, Blair

Terry L. Hawley, Omaha

Kyle Hildebrand, Gretna

Adam Hoebelheinrich, Omaha

Jamie Karstetter, Omaha

Tory Kort, Grand Island

Michael J. Miller, Omaha

Stephen D. Mossman, Lincoln

Megan B. Seymour, Elkhorn

Kimberly Wiese, Farwell

Nebraska Hall of Fame Commission

Timothy A. Heller, Omaha

James (Jim) L. McKee, Lincoln

State Historical Archives Advisory Council

Catherine Renschler, Juniata

Nebraska State Historical Society Board of Trustees

Dave Lopez, Omaha

Patricia A. Wagner, McCool Junction

Nebraska Investment Financing Authority

Herbert L. Freeman, Yutan

Colten R. Zamrzla, Lincoln

Judicial Appointment Board – District Court – First District

Arlen P. Grotrian, Johnson

John A. Hill, Holmesville

Karolyn Howard, Holmesville

Lynn Lyon, Johnson

John Murphy, Tecumseh

Dan Papik, Crete

Judicial Appointment Board – District Court – 10e District

Jena R. Cerveny, Hastings

Kathy Tessman, Hastings

James J. Ziebarth, Wilcox

Nebraska Coalition for Juvenile Justice

Stanford Bradley Jr., Lincoln

Judge Chad Brown, Omaha

Patrick Henry Connell, Omaha

Denise MantheiHastings

Jill SchubauerGibbon

Tami L. Steensma, Omaha

Land Surveyors Examination Board

Dennis L. Whitfield, PE, LS, Bellevue

State Advisory Committee on Mental Health Services

Mary Ann Borgeson, Omaha

Margaret Damme, Lincoln

Robert S. Hutt, Tecumseh

Timothy Heller, Omaha

Susan Jensen, Omaha

Ashley PankoninGrant

Jennifer Reyna, Omaha

Melody A. Sandona, Chadron

Mary Thunker, Omaha

Council of Niobrara

Jason D. Appelt, Ainsworth

Lana S. Arrowsmith, Bassett

Dallas D. Dodson, Valentine

Leslie L. Hall, Bassett

Mary L. Mercury, Valentine

Richard S. Mercury, Valentine

Andrew J. Steinhauser, Springview

Palliative Care and Quality of Life Advisory Council

Theresa A. Jizba, DNP, AGACNP, ACHPN, Bennington

Policing Standards Advisory Council

Allen D. Bolzer, Lincoln

Mark A. Hogue, Downtown

Brian L. Jackson, Lincoln

Greg London, Butterfly

Sherie N. Thomas, Omaha

State Board of Public Accounting

Andrew J. Blossom, CPA, Omaha

Sarah Borchers, Ph.D., CPA, Kearney

Public Roads Board Classifications and Standards

Barbara J. Keegan, Hemingford

James A. Litchfield, Wakefield

Brandie S. Neemann, Lincoln

Edward R. Wootton, Sr., Bellevue

Advisory Council on Public Water Supply

Chris Miller, PE, Kearney

Douglas L. Woodbeck, Gordon

Professional Practices Commission

Thomas Seib, Lincoln

Eric G. Malina, Ph.D., Hickman

Nebraska Propane Education and Research Council

Mark Brockoff, Bellevue

Marriage of Richard, Firth

Nebraska Real Estate Appraisal Board

Kevin Hermsen, Omaha

Riparian Vegetation Management Working Group

Michael Gutzmer, Christopher Columbus

Semi-quincentenary Commission

Don Arp II, Lincoln

Jeff Barnes, Omaha

Candace Cain, Burwell

Cristina V. Castro-Matukewicz, Omaha

Roy ChristensenLincoln

Tyeisha Kosmicki, Omaha

Debra Nelson-Loseke, Christopher Columbus

ServeNebraska/Nebraska Volunteer Service Commission

Karen J. Bredthauer, Grand Island

Starla M. Eleson, Dalton

Colette “Kelly” Fleming, Omaha

Drew A. Graham, JD, Nebraska City

Dawn M. Hovey, Omaha

Jennifer L. Worthington, Grand Island

Nebraska State College System Board of Trustees

Brett Gehrig Hilbers Wayne

Matthew Charles Leininger, Auburn

Sullivan Jones, Butterfly

State Advisory Committee on Substance Abuse Services

Ashley Berg, MSW, Omaha

Kenneth B. Boryca, LMHP/LADC, Omaha

Heather Claypool, Bellevue

Jill C. Gregg, MS, LIMHP, LADC, Hastings

Kelli Means, LIMHP, LADC, LPS, Norfolk

Daniel Rutt, Hastings

Michael Sheridan, Omaha

John Michael Tefft, Omaha

Nebraska Veterans Advisory Board

Ron Winchell, Scottsbluff

Water Well Standards and Contractors Licensing Commission

Daniel J. Mackin, Blue Hill

Lynn Webster, Chadron

Women’s Health Initiative Advisory Board

Celeste Illian, MPH, Lincoln

Nebraska Workforce Development Council

Courtney C. Wittstruck, Lincoln

The following appointees are unpaid and subject to legislative confirmation:

Nebraska Arts Council

Jana Goranson Gordon

Alec GorynskiLincoln

Amy M. Haddad, Omaha

Ellen L. Hornady, Grand Island

Sarah G. Peetz, Lincoln

Dr. Clark Roush, York

Walter A. Seiler, Alliance

Commission for the Deaf and Hard of Hearing

Frances BeaurivageLincoln

Brooke J. Fitzpatrick, Omaha

Sandra Shaw, Seward

Nebraska Educational Telecommunications Commission

Nicholas Baxter, Omaha

Darrin Scott Good, Ph.D., Lincoln

Nebraska Game and Parks Commission

Patrick L. Berggren, broken bow

Scott L. Cassels, Omaha

Douglas A. Zingula, Sidney

state board of health

Douglas Vander Broek, DC, Lincoln

Joshua M. Vest, DPM, Lincoln

Douglas A. Bauer, DO, Gretna

Nebraska Investment Board

Richard A. DeFusco, Lincoln

Motor Vehicle Industry Licensing Board of Nebraska

Thomas R. McCaslin, Pointed Bow

Chad J. Tessman, Henderson

Nebraska Oil and Gas Conservation Commission

Dallen R. Juelfs, Lincoln

Paul E. Strommen, Sydney

Post-Secondary Education Coordinating Commission

Dennis A. Headrick, Ph.D., Lincoln

Nebraska Diet Review Board

Bridget Troxel Peck, CPA, CCBIA, Scottsbluff

Public Service Pension Fund

James SchulzLincoln

Rural Health Advisory Board

Michael A. Greene, MD, Omaha

Jeffrey D. Harrison, MD, Omaha

Cherlyn Hunt, LNHA, MHA, QCP, cna, Elm Creek

Rebecca A. Schroeder, Ph.D., Curtis

Roger D. Wells, PA-C, Lexington

Jeffrey Wallman, MD. daughter

The following appointees are remunerated and subject to legislative confirmation:

Tax Equalization and Review Commission

Robert W. Hotz, Lincoln

Thank you to the many Nebraskanians who generously give of their time and talent to make a difference in our state. These appointments will bring crucial knowledge and expertise to their respective boards, committees and commissions. To learn more about openings and apply to serve on a board or commission, go to https://governor.nebraska.gov/board-comm-req.

Comments are closed.